logo redirect pin user minus plus fax mobile-phone office-phone data envelope globe outlook retail close line-arrow-down solid-triangle-down facebook globe2 google hamburger line-arrow-left solid-triangle-left linkedin wechat play-btn line-arrow-right arrow-right solid-triangle-right search twitter line-arrow-up solid-triangle-up calendar globe-americas globe-apac globe-emea external-link music picture paper pictures play gallery download rss-feed vcard account-loading collection external-link2 internal-link share-link icon-close2
Nederlands
  • Global
  • United States
  • Angola
  • Argentina
  • Australia
  • Austria
  • Bahrain
  • Baltics
  • Belgium
  • Brazil
  • Bulgaria
  • Cambodia
  • Canada
  • Chile
  • China
  • Colombia
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Egypt
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Hong Kong
  • Hungary
  • India
  • Indonesia
  • Ireland
  • Israel
  • Italy
  • Japan
  • Jordan
  • Kazakhstan
  • Kenya
  • Korea
  • Kuwait
  • Latin America
  • Luxembourg
  • Malaysia
  • Mexico
  • Morocco
  • Netherlands
  • New Zealand
  • Norway
  • Oman
  • Pakistan
  • Panama
  • Peru
  • Philippines
  • Poland
  • Portugal
  • Romania
  • Russia
  • Saudi Arabia
  • Singapore
  • Slovakia
  • South Eastern Europe
  • Spain
  • Sweden
  • Switzerland
  • Taiwan
  • Thailand
  • Turkey
  • Ukraine
  • United Arab Emirates
  • United Kingdom
  • Venezuela
  • Vietnam
Nederlands
  • Nederlands
  • Engels
  • Diensten
    • Eigenaren en beleggers
      • Advies Vastgoedfinanciering
      • MidCap Investments
      • Corporate Finance
      • Herontwikkeling en renovatie
      • Portefeuille-analyse en Hold/Sell strategie
      • Vastgoedmanagement
      • Verkoop van leegstaand vastgoed
      • Verkoop van vastgoed(portefeuilles)
      • Advies voor waardebepaling
      • Bouw- en Projectmanagement
      • Equity Placement
      • Verhuur van vastgoed
      • Premier Properties
      • Sale and Leaseback
      • Technische Due Diligence
      • Winkelcentrum Marketing & Promotie
      • Architectuur voor gebouwrenovatie
      • Bouwkundig en Technisch Advies
      • WELL-certificering
      • Marketingondersteuning bij verhuur
      • Aankoop van vastgoed
      • Secondary Trading
      • Taxaties
      • Winkelcentrummanagement
    • Huurders en Gebruikers
      • Huisvestiging onder de loep nemen
      • Huisvestingsportefeuille optimaliseren
      • Verhuizen naar een nieuwe huisvestiging
      • Spacesizing
      • Huisvestiging optimaliseren
      • Alle diensten
    • Sectoren en Trends
      • Duurzaamheid
      • Hotels
      • Kantoorhuisvesting
      • Retail
      • Global Capital
      • Innovatie
      • Logistiek en industrieel vastgoed
      • Woningbeleggingen
      • Healthy Offices
      • Kantoorbeleggingen
      • Transformatie van vastgoed
      • Zorgvastgoed
    • Business Lines
      • Advisory & Transaction Services | Investor
      • Capital Advisors
      • Development Services
      • Advisory & Transaction Services | Occupier
      • Capital Markets
      • Global Workplace Solutions
      • Asset Services
      • Debt & Structured Finance
      • Valuation & Advisory Services
  • Aanbod
    • Kantoren
      Bedrijfsruimtes
      Logistiek
      Retail
  • Research & Rapporten
    • Real Estate Outlook
      Recente rapporten
      Over CBRE Research
      Global Research Gateway Support
  • Mensen & Kantoren
    • Amsterdam
      Den Haag
      Eindhoven
      Rotterdam
      Utrecht
      Zwolle
  • Over CBRE
    • Werken bij CBRE
      Onze organisatie
      Verantwoord Ondernemen
      Media Centre
      Case Studies
      Investor Relations
      Contact

Volgende

NSI maakt monumentaal Bentinck Huis future proof
  • Home
  • Over CBRE
  • Case Studies
  • Maison de Bonneterie
Maison de Bonneterie
Amsterdam | Den Haag | 31 augustus 2016
  • Email
  • Delen
  • Tweet
  • Delen
$name

$name

$name

$name

1/4

Facts

Maison de Bonneterie - Amsterdam

| Rokin 140 -142 | Rijksmonument | Bouwjaar 1908 | 5.334 m2 BVO | 7 bouwlagen, bestaande uit kelder en 6 verdiepingen boven maaiveld | Twee hoofdentrees, van twee zijkanten toegankelijk |

Maison de Bonneterie - Den Haag

| Gravenstraat 2 | Rijksmonument | Bouwjaar 1913 | 5.324 m2 BVO | 6 bouwlagen, bestaande uit kelder en 5 verdiepingen boven maaiveld | Drie hoofdentrees, van drie zijkanten toegankelijk |

Eind 19e eeuw opende Maison de Bonneterie haar eerste vestiging in Den Haag en later ook in Amsterdam. Als eerste winkelpaleis en hofleverancier stak Maison de Bonneterie andere firma’s in Nederland qua uitstraling en exclusieve clientèle naar de kroon. Met de sluiting in 2014 moest er na 125 jaar een nieuwe huurder gevonden worden die de monumentale karakteristieke panden nieuwe allure zou geven.

De uitdaging 
Een kleine Nederlandse keten van modewarenhuizen met een grootse historie. Na 125 jaar toonaangevend te zijn geweest in het Nederlandse retaillandschap, sluit het familiebedrijf in 2014 haar deuren. Om de prestigieuze panden als belegging te kunnen houden, zoeken de erfgenamen van de oprichters een nieuwe gebruiker voor beide panden.

H&M heeft interesse, maar stelt technische eisen aan het afwerkingsniveau van de winkels die onder verantwoordelijkheid van de eigenaar tijdig moeten worden gerealiseerd. Een ingrijpende renovatie, waarbij het monumentale karakter van de panden, met bijvoorbeeld de glas-in-lood lichtkoepels, niet mag worden aangetast. Het gelijktijdig uitvoeren van twee renovatieprojecten op twee verschillende locaties met een strakke tijdsplanning en grote risico’s ten aanzien van het vergunningstraject vormt een grote uitdaging. 

De aanpak
Een multidisciplinair projectteam van CBRE adviseerde de eigenaar in het gehele proces van verhuur tot oplevering na renovatie. Voor de verhuur golden een aantal belangrijke uitgangspunten: een lange termijn huurder voor beide panden en renovatie van beide panden voor lange termijn met behoud van karakteristieke elementen. 

Parallel aan de technische inspectie van beide panden werden onderhandelingen gevoerd met potentiële huurders. Deze gesprekken leidden tot een intentieovereenkomst tussen Maison de Bonneterie en H&M. De belangrijkste voorwaarde die H&M hierbij stelde was oplevering uiterlijk eind juli 2015 om zodoende op tijd te kunnen beginnen met de afbouw voor de start van het nieuwe winkelseizoen. 

De uitvoering
Het project is in een vroeg stadium gesplitst in een niet- en een wel-vergunningsplichtig deel. Daarnaast werd vanaf het ontwerptraject gewerkt met een architectenbureau met ervaring in rijksmonumentale retailpanden en is aansluiting gezocht bij Monumentenzorg. Om aan de planning te kunnen voldoen is gestreefd een vergunning voor de werkzaamheden te verkrijgen binnen de reguliere termijn van 14 weken, in plaats van de termijn van 26 weken voor rijksmonumentale panden. Tijdens het ontwerp- en vergunningstraject zijn de sloop- en asbestsaneringswerkzaamheden door middel van een sloopmelding voorbereid en uitgevoerd.

De omgevingsvergunningen werden in maart 2015 verstrekt en hierop volgend ging de renovatie van start met: 

  • De plaatsing van nieuwe roltrappen en aanvullende vaste consumententrappen
  • De renovatie van de bestaande en het toevoegen van nieuwe liften
  • Het herstel van monumentale onderdelen, zoals kolomtimmeringen en gevels
  • De beveiliging van monumentale vides en balustraden met extra glazen balustraden
  • De uitbreiding van de sprinklerinstallaties en de verhoging van de bestaande elektriciteitscapaciteit
  • De constructieve voorzieningen ten behoeve van de installatie van de nieuwe huurder, zodat deze gemakkelijk haar intrek zou kunnen nemen

Het resultaat 
In november 2015 opende H&M op feestelijke wijze de Flagshipstore in Den Haag en in december die in Amsterdam. Ondanks de asbest-tegenslagen en de aanvullende opgave voor het wegwerken van het achterstallig onderhoud in de panden, werd de ingrijpende renovatie binnen het budget en de vastgestelde kaders gerealiseerd. De vroegtijdige aansluiting van Monumentenzorg resulteerde in een aanvullende monumentensubsidie voor de renovatie- en onderhoudswerken.

Contact

jurgen-de-vries-533x403
Jurgen de Vries
Director Development Services
+31 20 626 26 91
+31 642253905
Pieter-Frederix-800x604
Pieter Frederix
Executive Director Development Services
+31 20 626 26 91
+31 611920898
  • Diensten
  • Aanbod
  • Research & Rapporten
  • Mensen & Kantoren
  • Over CBRE
  • Werken bij CBRE
  • Media Centre
  • Case Studies
  • Contact
  • Sitemap
  • Voorwaarden
  • Privacy Policy
  • Terms of Use
  • Investor Relations
  • ONS ANTWOORD OP SCHREMS II
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Twitter